Профілактика отруєнь сурогатами алкоголю

Станом на 11 жовтня 2016 року в Україні зареєстровано 105 випадків отруєнь фальсифікованим небезпечним алкоголем, із них 53 завершились летально.

Загальна кількість отруєнь сурогатами алкоголю по Харківській області становила – 86, з них померло 40 мешканців області. За даними судово-медичної експертизи в Харківській області метиловий спирт виявлено у 28 померлих.

За оперативними повідомленнями територіальних органів Держпродспоживслужби в Донецькій, Луганській, Житомирській та Миколаївській областях нових випадків отруєнь сурогатами алкоголю не зареєстровано (сумарна кількість випадків отруєнь по цим областям становить - 19, з них завершились летально -13), а саме:

Житомирська область (м. Бердичів): отруїлося – 3 особи, померла 1 особа;

Донецька область (м. Лиман): отруїлося – 9 осіб, з них 5 померло;

Луганська область:(м. Рубіжне): отруїлося та померло - 2 особи;

Миколаївська область( м. Миколаїв): отруїлося та померло - 5 осіб ;

Згідно повідомлення Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за результатами судмедекспертизи у 5 померлих виявлено в крові метанол.

В останні роки відзначається ріст отруєнь алкоголем і його сурогатами. Це є досить серйозною соціальною проблемою: пияцтво стало загальним лихом, небезпечним не тільки саме по собі, а й тому, що воно є причиною народження кволого, хворого потомства.

Те, що ми в побуті благодушно називаємо сп'янінням, по суті є не що інше, як гостре отруєння алкоголем з усіма наслідками.

У людському організмі немає органів, на які б не діяв алкоголь. При попаданні алкоголю в організм, згораючи, він відбирає у тканин кисень і воду, клітини страждають, частина з них гине. Швидше і найважче діє алкоголь на головний мозок, при цьому в першу чергу страждає кора великих півкуль. Алкоголь проникає в нервові клітини, багаті жироподібними речовинами. Зневоднені, насичені алкоголем клітини, перестають нормально працювати, втрачається контроль над функцією нижчих відділів мозку. Із збільшенням дози відбувається подальше пригнічення нервової системи, підкоркових її центрів. Якщо ж процес захоплює життєво важливі центри (дихальний, серцево-судинний), то це може привести до смерті. Так, зазвичай, буває після прийому великих кількостей алкоголю і його сурогатів (більше 500мл горілки). Однак на людей, ослаблених хворобою, перевтомлених, особливо на дітей, навіть малі дози алкоголю діють патологічно, викликаючи виражені порушення з боку нервової системи, серцево-судинної, травної.

Помилкові уявлення людей про те, що спиртні напої корисні, - безпідставні. Спирт не містить поживних речовин. Оманливе і те відчуття тепла, яке відчувають люди, що вживають спиртні напої для зігрівання. Спирт різко розширює кровоносні судини шкіри, за якими тепла кров начиб-то виносить тепло на поверхню тіла і посилено віддає його через шкіру. З цієї причини п'яний, опинившись в умовах сильного холоду, замерзає швидше тверезого.

Отруєння сурогатами алкоголю зустрічаються рідше, але протікають важче і результати їх завжди дуже несприятливі. Сурогати алкоголю - це технічні рідини, які іноді мають органолептичну схожість з етиловим спиртом, вживають їх найчастіше з метою алкоголізації.

Отруєння технічними рідинами - це важкі для діагностики та складні для лікування патологічні стани. Отруєння «середніми» спиртами, до яких відноситься пропіловий, аміловий, бутиловий спирти, нагадують картину гострої алкогольної інтоксикації. Але токсичність їх різна. Менш токсичний пропіловий, найбільш-аміловий спирт. Амілові спирти називають сивушними маслами, вони визначаються по характерному запаху (такий запах має погано перегнаний самогон). Якщо смертельні дози етилового спирту - 8г на 1кг ваги, тобто 560мл спирту для людини вагою 70 кг, то для амилового спирту - 20-30мл, для бутилового - 250мл, пронілового 300мл. Смерть при отруєнні спиртами настає від паралічу життєво важливих центрів стовбурової частини головного мозку, від печінково-ниркової недостатності.

Випадок смерті трьох двадцятирічних хлопців протягом першої доби перебування в лікарні, які випили саморобний спиртний напій (1л на трьох), залишився назавжди в пам'яті співробітників токсикологічного відділення МЛ ШМД (міської лікарні швидкої медичної допомоги).

Для того, щоб уникнути отруєння, не можна купувати алкогольну продукцію поза встановленими місцями продажу спиртного, без акцизних марок. Навіть тара, в яку розливають саморобну продукцію може містити отруйні речовини.

Також необхідно контролювати дози прийому алкоголю. У разі гострого отруєння спиртами слід вчасно звернутися за меддопомогою. Зволікати не можна! Потрібно прагнути швидше вивести отруту з організму. До прибуття медпрацівників необхідно стежити за тим, щоб потерпілий не переохолоджувався, під час блювоти повернути на бік, щоб уникнути аспірації блювотних мас, стежити за диханням хворого. Якщо хворий у свідомості, - допомогти промити йому шлунок звичайною водою, напоїти міцним чаєм. Бути готовим повідомити медпрацівникам інформацію щодо випитої рідини, її кількості, а також про вживання інших речовин, які можуть сприяти погіршенню стану хворого. Це допоможе надати своєчасну та якісну допомогу постраждалому.

Управління Держпродспоживслужби в районі