Експерт Асоціації обласних і районних рад роз’яснила про хід бюджетної децентралізації представникам ОМС Кіровоградщини та Черкащи

Новації бюджетного законодавства в контексті децентралізації, як вони вплинуть на діяльність місцевого самоврядування, та про стан справ у цій галузі на сьогодні, розповіла Експерт Асоціації з фінансів та бюджетів Яніна Казюк, в ході навчань у Кропивницькому та Черкасах. Захід відбувся в рамках Проекту “Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні” (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України у партнерстві з Українською асоціацією районних та обласних рад за фінансової підтримки USAID.

Участь у фахових майстернях взяли представники районного та обласного зазначених регіонів.

На навчаннях детально обговорено основні принципи та порядок формування, складання і виконання місцевих бюджетів, законодавчо-нормативну базу, яка регулює бюджетний процес, міжбюджетні відносини, порядок казначейського обслуговування місцевих бюджетів, а також стан та динаміку фінансових показників місцевих бюджетів України і об’єднаних територіальних громад за перше півріччя 2015 та 2016 років.

Експерт Яніна Казюк детально відповіла на питання щодо особливостей співфінансування об’єктів комунальної власності з районних бюджетів та бюджетів об’єднаних територіальних громад.

Учасники заходу підняли питання, що депутатам Верховної Ради  необхідно пришвидшити прийняття проекту закону про добровільне приєднання територіальних громад до вже створених ОТГ, так званого законопроекту  «про олійні пляму» та законодавчо врегулювати питання передачі земельних повноважень поза межами адміністративних центрів органам місцевого самоврядування.

Яніна Казюк повідомила, що Мінрегіон звернувся до Голови Верховної Ради з проханням сприяти розгляду у другому читанні законопроектів: «Про службу в органах місцевого самоврядування» (№2489); «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов зміни меж районів у процесі добровільного об’єднання громад» (№4676); «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо добровільного приєднання територіальних громад)» (№4772). Прийняття вказаних законопроектів дозволить запровадити ефективну, комплексну реформу служби в органах місцевого самоврядування, а також відкриває нові можливості для подальшого процесу добровільного об’єднання територіальних громад.

Модератор поділилася власним практичним досвідом та звернула увагу на помилки, які часто допускають суб’єкти бюджетного процесу.

Окремо зупинилась на особливостях програмно-цільового методу бюджетування, на який, починаючи з 2017 року переходять всі  місцеві бюджети, які мають прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом.

акож, з  учасниками заходу обговорили особливості формування взаємовідносин державного та місцевих бюджетів на 2017 рік, зокрема висвітлені підходи до розрахунків міжбюджетних трансферів (освітньої та медичної субвенції), реальність джерел фінансування субвенції на формування інфраструктурної субвенції для ОТГ та ДФРР, їх обсяги, ризики та виклики для органів місцевого самоврядування.

Присутні висловили стурбованість щодо перекладання додаткових видаткових повноважень на місцеві бюджети без фінансового ресурсу, зокрема, щодо фінансування з обласних та районних бюджетів видатків на оплату праці чиновників місцевих державних адміністрацій, без можливості обласних та районних рад впливати на їх чисельність.

Наголосили на необхідності термінового законодавчого вирішення питання щодо передачі з державної власності у комунальну власність  закладів професійно-технічної освіти та надання дозволу на регіональному рівні визначатися із спеціалізаціями підготовки учнів у цих навчальних закладах, виходячи із потреб  областей.

На семінарах було запропоновано  підготувати від Асоціації звернення до Уряду, Комітетів Верховної Ради України та відповідних ЦОВВів  пропозиції до проекту державного бюджету на 2017 рік, а саме :

-    у додатку 6 до проекту Закону розподілити медичну субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам, визначивши окремо обсяг (або норматив) коштів на первинну медичну допомогу (для бюджетів об’єднаних територіальних громад) та вторинну медичну допомогу (для районних бюджетів), оскільки невизначеність в обсягах цих коштів призводить до непорозуміння між органами місцевого самоврядування;

-    визначити джерелом формування Державного фонду регіонального розвитку — загальний фонд державного бюджету України, а не нереалістичне джерело спеціального фонду – конфісковані кошти та кошти від конфіскованого майна.

Крім того, учасники заходів наголосили щодо необхідності внесення змін до Бюджетного кодексу України в частині зарахування до спеціального фонду місцевих бюджетів акцизного податку з реалізованих суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі нафтопродуктів, розподіливши його між місцевими бюджетами: 100% — до бюджетів міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад;  50% – до обласних бюджетів;  50% – до бюджетів міст районного значення, селищ і сіл, з метою цільового спрямуванням цих коштів на будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення.